MARIBOR

“Pohorje’nin Gölgesinde Şarap Cenneti”

Ali Kılıçaslan’ın gözünden Maribor

2017-08-24-PHOTO-00001402

En üzüldüğüm noktalardan biridir Slovenya‘yı daha önce keşfedememiş olmam… Uzun uzadıya bir Slovenya yazısı yazmak geçti aslında gönlümden ilk başta fakat ayrıntılı olarak şehirler üzerine yazı yazmanın okuyucular için daha faydalı olacağı görüşünde karar kıldım. Bu sebepten Slovenya’daki ilk durağım olan Maribor hakkında yazmam  kaçınılmaz oldu.

Maribor, Slovenya’nın ikinci büyük şehri. Büyük kelimesi beklentinizi yükseltmesin zira şehir 110,000 kişilik nüfusu ve merkezinin küçüklüğü dolayısıyla Slovenya’nın ne kadar küçük bir ülke olduğunu hissettirecektir ilk anlarda. Tabi ilk andan itibaren farkına varacağınız muhteşem doğası, şarap kalitesi ve şehrin güzelliği ile büyük-küçük kavramları tamamen yersiz kalıyor.

Maribor Avusturya sınırına çok yakın bir şehir, bu sebepten gezi planlayanlar için rotalarını Graz-Maribor hattının üzerine kurmalarını tavsiye ederim çünkü bu iki güzel şehrin arası yaklaşık 1 saatlik mesafede. Eklemeden edemeyeceğim, bu bölgede „hiking“ sırasında Avusturya bayrağı ile karşılaşırsanız anlayın ki Avusturya sınırına girmiş bulunmaktasınız. Ülkeler arasında sınırların kalkmış olmasının güzelliğini bu anlarda çok rahat bir şekilde hissediyorsunuz ve tabi böyle bir dünyanın hayali, istemeden yürüyüş sırasında aklınızdan çıkmıyor. Buna rağmen Slovenyalilar Avrupa Birliğinden genel olarak şikayetçiler. Avrupa Birliği ile ekonomilerinin çöküşe geçtiğini sürekli belirtirler. Hazır rota demişken, Slovenya-Avusturya genelinde „Prevoz“ denilen bir uygulama var ki düşük bütçe ile gezmek isteyenler icin mükemmel bir seçenek. Özet olarak „Prevoz“ arabasıyla şehirler arasında yolculuk yapacak kişilerin yanlarına yolcu almasını sağlayan hayat kurtarıcı bir uygulama. 3-4 Euro’ya Graz’dan Maribor’a bu uygulama sayesinde yolculuk edebilirsiniz.

Şehir merkezini yarım saatte gezip bitirebilirsiniz. Daha sonra tabi Drava nehrinin güzelliğine kapılıp zamanın nasıl geçtiğini unutabilirsiniz. Drava nehrinin batı tarafinda dünyanin en eski asması bulunuyor. Google’a Maribor yazdığınızda ilk olarak çıkan da zaten bu üzüm asması. Şehrin simgesi olmuş vaziyette ve „Stara Trta“ deniyor. Tabi şehir üzüm bağları ve şaraphaneleri ile ekonomisini sürdürdügü için, en eski üzüm asmasını simgeleri yapmaları ve ön plana çıkarmaları gayet akıllıca.

fullsizerender

Drava nehri demişken, Drava boyunca birçok kafe ve restoran bulabilirsiniz. Her biri ayrı bir güzellikte olduğu için birini önermem diğerine haksızlık olur. Bu arada bir çok turistin bilmediği ama yerel halkın yaz ayları boyunca ziyaret ettiği Drava nehrinin Gosposvetska tarafında küçük bir ada var. Kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim. Aklınızda bulunsun ada; bir çok kuğuyu misafir ediyor. Her ne kadar çok güzel canlılar olsalar da fazla yaklaşmamaya dikkat edin, kötü anılarla dönebilirsiniz☺

IMG_1943

Önceden de belirttiğim gibi şehir merkezini gezmek pek uzun sürmüyor ancak Maribor’u Maribor yapan kesinlikle şarap yolları. Kilometrelerce süren bir rota ile Maribor’un çevresinde bulunan onlarca şaraphane ve üzüm bağlarını gezebilir her birinde şarap tadıp, beğendiğiniz şaraplarla ayrılabilirsiniz. Çok sarhoş olmamaya dikkat edin, özellikle bisiklet ile geziyorsanız tepelerden birinden yuvarlanmamak adına☺ Bu bilgileri bölge halkıyla iletişime geçerek kolayca elde edebilirsiniz. Avusturya sınırına yakın olduğu için 2. dil olarak Almanca İngilizceden daha yaygın kullanılıyor, aklınızda bulunsun.

IMG_1944.JPG

Bütün bu doğal yeşil güzelliklerin yanında Maribor “Pohorje” dağının etekleri altında kurulmuş bir şehir. Bu sebepten kayak severler içinde güzel bir seçenek olabilir. Dağın tepesine teleferik ile ulaşım var. Ben yürüyerek çıkmayı tercih etmiştim. Tabi yaz aylarında olduğu için ancak zirveye yakın yerlerde kar vardır. Bundan dolayı zorluk derecesi düşüktü. Yürüyüş 4-5 saat arası sürüyor. Yürüyüş sonundaki nefes kesen manzara ve başarma hissi bu yürüyüşe bedel, bilmenizi isterim.

FullSizeRender

Son olarak konaklama seçeneklerinden bahsedeyim. Şehir merkezinde bir çok hostel bulunmakta. Hepsi birbirinden otantik ve güzel ancak Slovenya genelinde öğrenci yurtlarıda hostel hizmeti sunuyor. Mariborun merkezinde „Tyrseva“ yurdunda konaklamak hem öğrencilerle iletişime geçip şehir ve ülke hakkında bilgi almanıza hem de bütçenizi korumanıza yardımcı olur. Tabi kendinize ait odanız oluyor bu yurtlarda sadece banyo ve mutfak ortak kullanım alanı.

Maribor neredeyse her ziyaret eden tanıdığımı farklı bir yönden etkilemiştir. Mutlaka havasının solunması gereken şehirlerden biri olduğuna inanırım.

Sevgiyle kalın…

 

 

Yazar: Bora - Sayfa Yöneticisi

Sovietgallery.com ve sovyetgunlukleri.blog'un kurucusu. Az tüketir, çok gezer!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s