Lviv-Kiev

“İçimden Geçenler”

Burak Çırık’tan mektup var!

FullSizeRender 39

Sevgili Sovyet Günlükleri ekibi;

Bir gerçekten “içimden geçenler” konusu var ki, kelimelere sığacak gibi değil. Memleket fena güzel, adımımı attığım andan itibaren anavatanda hissettim kendimi. Gerek uzun zamandır sadece Türkiye’de bulunmaktan ve gez(e)memekten, gerek ortak tarihe nasıl sahip çıkıldığını görüp saygı duymadan.. İkinci günü “neden buraya yerleşmiyorum ulan!” alt yazısıyla gezdim sokakları. Ama dediğim gibi, her saniyesi bir başka, ayrı bir hava buranın.

İlk iki gün ortalama bir turist gibi gösterilen yerleri gezdim. Kiril alfabesini bilmediğimden ve internetsiz telefon nedeniyle çok hakim değildim zaten konuya. Odaya gittiğimde internetten kılavuz yapıp küçük defterime geçiriyor, sonra harfleri benzete benzete, gençten birini bulup çat pat ingilizceyle doğru yola gitmeye çalışıyordum. Sonra sonra şehir içi kestirmeleri de öğrenince şuursuz yürümelere başladım. Aslında Kiev dönüşü, Lviv dedikleri bildiğin kasabaymış, burada başıma ne gelecek öz-güveni sonrasına denk geliyor.)

Turistik mekanda iki “Kvas(Ekmek bazlı alkolsüz malt içecek)” içip demiryoluna sırtımı dayamaya başladım ki, hala coğrafya fark etmeksizin demiryoluna yaklaştıkça şehrin gerçek ve belki daha bıçkın yüzünü göreceğimiz yönünde bir inanca kapıldım bir an. Size yolladığım fotoğrafların çoğu da bu demiryolu güzergahından çıkma. Turistik kentin halkının nasıl yaşadığı merakıyla bir iki terslenmeyi de göze alıp öğrendim, merakımı giderdim 🙂

Ha ne öğrendin, nasıl yaşıyor bu insanlar diyeceksin, deme. Siz de aynı rotayı izlediniz biliyorum. Sovyet mimarisini yaşamak güzel bir deneyim, herkesin ya da modern dünya sevicilerinin çemkirdiği mimarinin; tokilere de, rezidanslara da ya da İzmir’de yaşadığım Emlak Bankası kafasına da taş çıkaracağını düşünüyorum.
İklim ve insan davranışlarının birbiriyle bağlantılı  olduğu başka bir iddaam. Bunu da kendime ispatladım yeniden. İnsani mesafeler çok yerinde, bir iki gerçekten turistik ada haricinde herkes kendi halinde, herkesin kendi gerçeğini yaşamasına müsaade ediliyor.
Belki Sovyet geleneğinden, (belki Putin karşıtlığından) belki ekonominin gerçekten bozuk oluşundan bunu kestirmek güç, lükse olan tepki de çok neşeliydi. 30 yıllık Ladaların, 50-60 yıllık kıyafetlerin, toplu taşımanın da ötesinde mümkün her mesafeye yürümenin, bütün bu ekonomik bokluk içinde herkesin sosyal hayatını korumasının anlamı büyüktü.

Bir de işin sanat kısmı var, gerçi buna daha çok Kiev’de denk geldim ama kesinlikle az yürümemden kaynaklanıyordur. Sokak arasındaki heykel atölyesini gördüğümde mıhlandım olduğum yere. Bir yandan toplatılan, kırdırılan Lenin heykelleri olduğunu biliyorum ama diğer yandan da aynı hızla üretim olduğunu görmek gene Türkiye’den giden biri için biraz şaşırtıcı idi. Operanın, tiyatronun, sokak sanatının, müze&galeri işlerinin her birinin, kentin tüm sakinlerince takip edildiğini farketmemek mümkün değil. Kabul, rüşvet işliyor 20 TL karşılığında operada locadan yer bulabiliyorsun biletsiz ama biz kültür merkezleri yıkılıp otopark yapılan yerden geliyoruz. Rüşvetin böylesine, ufağına göz yumacağım elbette.

Ha her şey bir yana, burada kvas’ı aramak için mahalle köşelerinde tanker aramak gerekiyormuş. Öyle her yerde bulunmuyor. Tam bir mahalle kültürü işte! Nerede bizim bozaaaaacılar! 4 aydır sigarayı bırakmış olarak gidip günde iki paket içerek dönmüş olmam da hep devletin tapdk politikalarından kaynaklanmakta.(Esprisel)

Mektupta muhtemelen işe yarayacak bir iki satır çıkacaktır aradan, en başta söylediğim gibi kelimelere sığacak gibi değil. Bir dahaki sefere belki ekibin yolu falan düşer, orada karşılaşırız. Bunlar hep güzel tesadüfler olur.

Unutmadan fotoğrafları da şuraya koyalım.

FullSizeRender 34FullSizeRender 35FullSizeRender 36FullSizeRender 37FullSizeRender 38

Sevgiyle.

Burak

Yazar: Bora - Sayfa Yöneticisi

Sovietgallery.com ve sovyetgunlukleri.blog'un kurucusu. Az tüketir, çok gezer!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s