ÜSKÜP

“Bizden Biri”

ü5

Tülin Özkul’un gözünden;

Zdravo diyerek selamlıyorum hepinizi;

Balkan gezimin son durağı olan Üsküp şehrine gelmiş bulunmaktayım. Üsküp, bizim İstanbul’un eski hali gibi, burada ki yaşam da Saraybosna’daki gibi ikiye ayrılmış durumda. Şehri ikiye bölen Vardar Nehri üzerinde yapımı 1469 yılında tamamlanan Taş Köprü ya da bilinen diğer adıyla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden yeni Üsküp’e doğru geçtiğimizde, Makedonyalıların en büyük kahraman olarak kabul ettikleri İskender Bey Heykeli bizi karşılıyor. İskender’in kendisinin ve tüm ailesinin heykellerinin dikildiği bu alana çok şaşıracaksınız. Hayatımda gördüğüm en büyük heykellerdi bunlar.

Meydana kurulmuş bu anıtların çevresinde dolaşıp, gerçeği ile ayırt edilemeyecek kadar güzel olan heykeller için oldukça para harcandığı gözden kaçmıyor.

Şehir tamamen yenilenme telaşı içinde, Osmanlı’dan kalan izler silinerek, Belgrad havasında yerleşim yerine dönmüş durumda.

Meydanda yer alan her heykelin ayrı bir hikayesi var, doğum, yaşam, aile, çocuk ekseninde gelen ziyaretçileri fazlasıyla büyülüyor. Şehrin giriş kapısı ve çevresindeki canlılık gözden kaçmıyor.

Makedonya’nın başkenti olan Üsküp şehri, Vardar Nehri’nin iki kıyısına kurulmuş durumda. Makedon dilinde Skopje olarak adlandırılan şehir, tarihi ve kültürel özellikleri ile yabancılık çekmediğimiz bir yer.

1392’de Osmanlı topraklarına katılan şehir, 500 yıldan fazla bir süre Osmanlı egemenliğinde kalmış. Şehrin bir yakasında Arnavutlar ve Müslümanlar yaşarken, diğer tarafta Ortodoks Hristiyanlar yaşıyor. Bu nedenle şehrin Eski Türk Çarşısı bölümünde çok sayıda Osmanlı eserine rastlamak mümkün. Yugoslavya devletinin parçalanmasıyla ortaya çıkan Makedonya, geçtiğimiz yıllarda bağımsızlığının 20. kuruluş yıl dönümünü (2011) kutlamış.  O günden bu yana başkent Üsküp tam bir değişim ve dönüşüm içerisine girmiş. Az önce de dediğim gibi şehir hummalı bir inşaat ve yeniden yapılanma havasına çoktan girmiş bile. Devletin yürüttüğü Skopje 2014 adlı proje ile, şehir turistik açıdan geliştiriliyor, diğer bir deyişle yeniden yaratılıyor. Şehrin dokusuyla örtüşüyormuş gibi görünen şaşalı köprüler, havuzlar ve bronz ve mermer heykeller şehri her yerine serpiştiriliyor.

Kentin simgesi olan 13 kemerli Taş Köprü ve köprünün bağlandığı Makedonya ancak 18,500 metrekarelik Makedonya Meydanına dikilen çok sayıdaki yeni heykeller pek bir dikkat çekici. Makedonya’nın kuruluşunun 20 yılı anısına Floransa’da yapılmış ve Eylül 2011’de tamamlanmış Atlı Savaşçı Heykeli ise meydanın göbeğinde yükseliyor. Şehrin bu en geniş meydanında yükselen 22 metrelik sütünün başına kondurulmuş olan bu heykel aslında Büyük İskender’i temsil ediyor. Ancak Makedonya hükümeti resmi olarak bu heykele Atlı Savaşçı demek zorunda. Zira, Yunanistan’la arada süren Büyük İskender’i (Alexander the Great) sahiplenme problemi nedeniyle bu isimle adlandırmamaları yaptıkları masraf göz önüne alınınca tam bir ironi.

Makedonya Meydan çevresinde sayabildiğim kadarıyla yirmiden fazla heykel var. Bu nedenle Üsküp, Heykeller Şehri olarak da anılıyor. Millî Mücadele Müzesi (Museum of Macedonian Struggle) ve bir de zafer takı yükseliyor (Skopje Triumphal arch) burada. Bunun yanında yeni dışişleri bakanlığı binası, yeni anayasa mahkemesi, yeni bir arkeoloji müzesi, yeni ulusal tiyatro ve diğer yeni binalar bu meydan çevresinde yükseliyor. Her biri “yeni” kelimesiyle başlıyor. Proje kapsamında Vardar Nehri üzerine yeni köprüler de eklendi. Eye Bridge ve Art Bridge adındaki köprüler fazlasıyla şatafatlı.

Ne Yenir?

Kahvaltı denince aklınıza hamur işi, özellikle de simit poğaça gelsin. İsmi görünce aklınıza gelen simit ya da poğaçayı unutun, çünkü bildiğiniz manada ne simit var ne poğaça. Üsküp’te simit dedikleri, bir çeşit, yumuşak sandviç ekmeği. Bu ekmeğin arasını açıp, içerisine tereyağlı Üsküp böreği konuyor. İlk duyduğumda ben de çok garipsemiştim, ekmek arası börek diye, Pek öyle düşünmeyin, tadına mutlaka bakın. Ağır gelebileceğini düşünüyorsanız ve eğer yanınızda eş dost arkadaş sevgili varsa, bir tane alıp paylaşın, beğenirseniz devam edersiniz.

Bir diğer yaygın hamur işi ise, Bulgar kökleri olan Mekitsa. Mayalanmış hamurun, oklava bile kullanmadan elde, ufak boyutlarda açılıyor ve kızgın yağda kızartılıyor. Sade yenebileceği gibi, üzerine reçel sürerek, yanına peynir koyarak kahvaltıda veya gün içinde tüketilebilir.

Börek, Balkan topraklarında olduğu gibi Üsküp’te de karşınıza değişik yorumlarının çıkacağı, çok tanıdık bir lezzet. Tek tek elde açılan, mis gibi buğday kokan yufkaların arasına konan peynir, kıyma, ıspanak, patates, pırasa, soğan ailenin damak tadı kadar mutfağın durumunu da gösterir aslında. Hangisinden yiyelim derseniz, soğanlı ve pırasalı çok lezzetlidir, üstelik alışık olduklarımızın da dışındadır. Mutlaka deneyin. Kararsızsanız ya da hepsini merak ediyorsanız, endişelenmeyin karışık da alabilirsiniz.

Çorba, tüketme alışkanlıkları var mı derseniz, özellikle de tavuk ya da et suyuna, mevsimde olan sebzelerin atılmasıyla yapılan, vegeta ile tatlandırılan, koyu, yoğun çorbalar tüketildiğini söyleyebilirim.

Cevapi ya da Cevabdzinica koyun ya da dana kıymasından yapılan, baharatsız, ekmeksiz, ızgarada pişirilen bir köfte.  Küp küp doğranmış soğan, biber turşusu ve somun dedikleri yassı bir ekmekle birlikte geliyor masanıza. Porsiyonlar sayıyla. Eğer bir şey söylemezseniz 10 köftelik standart porsiyon geliyor. Karın doyurmak için yeterli. Size ısrarla önereceğim yer ise, Eski Çarşı içindeki Destan. 1913 yılından beri hizmet veriyor. Kalabalık oluşuna, garsonların sizi anlamıyor gibi görünmesine aldırış etmeyin. Üsküp’ün en iyilerinden biri, beklemeye değer. Garsonlar da unutmuyorlar, sadece bizdekinden daha yavaş ve sakin bir servis anlayışı var.

Üsküp’te yiyebileceğiniz bir diğer köfte ise Pleskavitsa. Oldukça yağlı satır kıymasından yapılan bu köfte, kocaman ve yuvarlak. Bazı yerlerde gramla sipariş verildiğini de görebilirsiniz, 150 gramlık, 250 gramlık diye, yani o kadar kocaman bir köfte.  Yoğurulup hazırlandıktan sonra elle açılıp ortasına soğan konuyor ve yine ızgarada pişirilerek servis ediliyor. Bir diğer Üsküp lezzeti ise Tavche Grace, yani güveçte, ağır ağır pişmiş nefis kuru fasulye, üzerinde de köftesiyle. Eski Çarşı içerisindeki esnaf lokantalarında yiyebilirsiniz. Kuru siyah erikle pişirilen Makedona Yahnisi, kuşbaşı etin çeşitli sebzelerle pişirilmesiyle bir çeşit türlü olan Turli Tava, kuzu etinin yoğurtlu sosla, ağır ağır pişirildiği Elbasan Tava Üsküp’te afiyetle yiyebileceklerinizin başında geliyor.

Beyaz şarap sosuyla fırında ağır ağır pişirilen Slesko Meso, Hristiyan kesimin severek tükettiği, restoranlarda da çokça karşınıza çıkabilecek olan bir tür domuz yahnisi. Bizdeki pastırmaya benzeyen, ancak çemensiz, baharatsız, isle kurutulmuş kuru eti, soğan, domates, salatalıkla yapılan, çiğ ya da közlenmiş biber de eklenen Shopska Salatasıyla birlikte denenecek lezzetler listenize mutlaka ekleyin.

İnce kıyılmış soğan, sarımsak, domates püresi ve salamdan oluşan harcın etli yeşil biberlere doldurulup, o biberlerin çırpılmış yumurta ve ekmek kırıntısı bulanarak fırınlanmasıyla ortaya çıkan Polneti Piperki, Mısır ununun sıcak suya yavaş yavaş karıştırılarak bulamaç haline getirilen ve üzerine kızgın tereyağı gezdirilip çiğ krema ya da yoğurtla servis edilen Kachamak içi süzme yoğurt dolu biber turşuları denemenizi şiddetle önereceklerim arasında. Hem gittiğiniz yerlerde tüketebileceğiniz hem de beğenirseniz yanınızda getirebileceğiniz iki lezzet daha var. Birincisi, közlenmiş kırmızı biber, soğan, sarımsak ve baharatla hazırlanan Ajvar. Kahvaltılarda da meze olarak da tüketiliyor. Evlerde mevsiminde imece usulü yapıp yıl boyu tüketilen bu lezzet, marketlerde de hazır olarak satılıyor. Diğeri ise, Ajvarın patlıcanlı ve baharatlısı Pindzur Yemeği.

Tatlıya bağlama kısmına gelirsek size iki tavsiyem olacak Trileçe ve Kaymaçina. Elbette yerel ve küçük lokantalarda baklava gibi bize yakın lezzetlerde bulmanız mümkün. Ama oralara kadar gitmişken yerinde yiyin derim.

Trileçe, Arnavutlar tarafından sahiplenilse ve sözcük kökeni açısından gerçekten Arnavutçayı işaret etse de Üsküp’te karşınıza en çok çıkacak iki tatlıdan birisi. İnek, keçi ve manda sütü karıştırılarak yapılan, adını da buradan (üç süt manasında) Trileçe, üzerine karamel dökülerek tatlandırılıyor. Bugünlerde değişen damak tatlarına uysun diye başka soslarda kullanılıyor ama esası karamel. Minik bir not ekleyeyim, Üsküp trileçelerinin kekleri daha kabarık ve puf puf. Kaymaçina ise, daha çok krem karamele benzeyen, süt, yumurta ve şekerin fırında uzun uzun pişmesi ile elde edilen muhallebiye benzeyen çok lezzetli bir tatlı, o da üzerine karamel dökülerek yeniyor.

Yemek konusunda son bir not, Hristiyan ve Müslüman nüfus bir arada yaşadıkları için, yiyecekler konusunda bir hassasiyet var. Örneğin köftelere domuz eti karıştırılmıyor, herhangi bir ürünün içinde domuz eti ya da yağı karışıksa mutlaka belirtiliyor. Kahvaltıdan başlayacak olursak, diğer Balkan ülkeleri gibi, çay içme alışkanlıkları pek yok, kahve içiliyor. Ancak, eğer çay tutkunuysanız, çay içmeyince gününüz iyi geçmiyorsa, o zaman size mutlu olacağınız bir tüyo vereyim. Eski Çarşı’ya girdiğinizde karşınıza gelen hafif yokuş yolu dümdüz çıkın, karşınıza bir kahve gelecek. Hem ekip hem patron Türkçe biliyor hem de mis gibi demleme çay bulmak mümkün, üstelik çay 10 Denar.

Şarap üretimi konusunda da oldukça başarılılar. Verimli Makedonya bağlarında Vranec ve Smederevka yerli çeşitlerinin yanında dünyaca meşhur Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Merlot gibi ırklar da iyi sonuçlar veriyor. Bu işin uzmanları Fransız ve İtalyanlarla yarışabilecek seviyede beyaz şarap üretildiğini söylüyorlar. Tikvesh, Popov, Kamnik ve Chateau büyük ve ünlü üreticilerden. Şarabın yanında, rakija dedikleri Makedon Rakısı, ki erikten yapılıyor ve Mastika da çok tüketilen ve hediyelik olarak adı geçenlerden.

MATKA KANYONU

Matka Kanyonu, Üsküp’ün yaklaşık 15 km güneybatısında Treska Nehri’nin Vardar Nehri ile buluştuğu alanda yer alır. Doğa turizmi açısından Makedonya’nın en popüler noktasıdır. 5 bin hektarlık alan kaplayan kanyonun içinde yer alan Matka Gölü, ülkedeki en eski yapay göl olma özelliğine sahiptir. 1937 yılında gölün üzerine bir baraj inşa edilmiştir.

Matka Kanyonu’nda derinlikleri birbirinden farklı 10 mağara bulunur. Bunlardan bir tanesi de dünyanın en derin yeraltı su mağarası olduğu ifade edilen Vrelo Mağarası’dır. Mağaranın içinde birçok sarkıt mevcuttur. Mağaranın sonunda biri diğerinden daha büyük iki adet göl vardır. Treska Nehri’nin sağ kıyısında yer alan Vrelo Mağarası; “Doğanın Yedi Harikası Projesi” nde de aday olarak gösterilmiştir.

Doğal güzelliklerin yanı sıra kanyonda orta çağdan kalma kilise ve manastırlar gibi tarihi yapılar da yer almaktadır. Bunlar Matka Manastırı, Aziz Nikola Manastırı, Aziz Andrew Manastırı’dır. Gelen turistlerin yürüyüşleri sırasında ziyaret ettiği tarihi noktalardandır kanyondaki kiliseler.

Doğa sporları açısından da Makedonya’nın en çok tercih edilen yeridir Matka Kanyonu. Farklı zorluklara sahip rotalarda kaya tırmanışı yapabilir, nehirde kano veya tekne turuna katılabilir veya yürüyüş parkurları boyunca orta çağdan kalma kilise ve kaleleri keşfedebilirsiniz. Kanyonda bulunan dağcılık kulübü mayıs ve ekim ayları arasında hizmet vermektedir.

Matka Kanyonu, birçoğu bölgeye özgü olan pek çok bitki ve hayvan türünün yuvasıdır. Burada olan bitki türlerinin yaklaşık %20’si sadece Matka’da bulunur. Kanyon 77 endemik kelebek türünün ev sahibidir. Kanyonda yaşamakta olan akbaba ve kel kartallar da yasalarla koruma altına alınmış olan hayvanlardandır.

Kanyon’a gelen ziyaretçiler için burada konaklayabilecekleri otel ve gezileri sırasında yemek yiyebilecekleri restoran hizmetleri mevcuttur.

Üsküp’e ait kimi fotoğraflarımı paylaşarak yazımı sonlandırayım..

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın.

Tülin Özkul

http://tulin-art.blogspot.com/

Yazar: Bora - Sayfa Yöneticisi

Sovietgallery.com ve sovyetgunlukleri.blog'un kurucusu. Az tüketir, çok gezer!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s